Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | MC Silicone |
| Certification: | SGS,REACH |
| Model Number: | MCPLA-L05 |
| Minimum Order Quantity: | 240kg |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 5kg, 10kg, 20kg, 200kg/ drum |
| Delivery Time: | 5-8 work days |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 4000 per day |
| Item No.: | MCPLA-L05 | Hardness: | 5 Shore A |
|---|---|---|---|
| Color: | Translucent | Mix Ratio: | 1:1 |
| Working Time: | 30-40 Mins | Curing Time: | 4-6 Hrs |
| Viscosity: | 7000-9000 Cps | Tensile Strength: | 3.6 Mpa |
| Tear Strength: | 15-17 N/mm | Shrinkag: | ≤0. 1 % |
| Highlight: | 5 Shore A silicone rubber for shoe insole,Platinum cure liquid silicone rubber,Soft RTV2 silicone rubber for footwear |
||
| Item No. | MCPLA-L05A/B |
| Color | Translucent/can be customized |
| Viscosity ( cps,approx.) | 7000-9000 |
| Mix ratio (A:B) | 1:1 |
| Working time(at 25ºC ,minutes) | 30-40 (can be adjusted) |
| Curing time(at 25ºC,hrs,approx.) | 4-6 (can be adjusted) |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 5 |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 3.6 |
| Elongation(%) | 580 |
| Tear Strength(N/mm) | 15- 17 |
| Linear Shrinkage (%) | ≤0. 1 |
Contact Person: Ms. Julie
Tel: +86-13537275098
Fax: 86-769-82696808