Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | MC-Silicone |
| Certification: | SGS,REACH |
| Model Number: | MCPLA-L10 |
| Minimum Order Quantity: | 120kg |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 5kg, 10kg, 20kg, 200kg/ drum |
| Delivery Time: | 5-8 work days |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 4000 per day |
| Item No.: | MCPLA-L10 | Color: | Translucent |
|---|---|---|---|
| Mixing Ratio: | 1:1 | Working Time: | 30-40 Mins |
| Curing Time: | 4-6 Hrs | Hardness: | 10 Shore A |
| Mixed Viscosity: | 7000 Cps | Tensile Strength: | 3.8 Mpa |
| Tear Strength: | 17 N/mm | Elongation At Break: | 600 % |
| Shrinkage: | ≤0.1% | ||
| Highlight: | low viscosity platinum silicone rubber,1:1 silicone liquid rubber for molds,platinum silicone rubber for epoxy resin |
||
| Item No. | MCPLA-L10A/B platinum silicone rubber |
| Color | Translucent /can be customized |
| Viscosity ( cps,approx.) | 7000-9000 |
| Mix ratio (A:B) | 1:1 |
| Working time(at 25ºC ,minutes) | 30-40 (can be adjusted) |
| Curing time(at 25ºC,hrs,approx.) | 4-6 (can be adjusted) |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 10 |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 3.8-4.0 |
| Elongation(%) | 500-540 |
| Tear Strength(N/mm) | 15- 17 |
| Linear Shrinkage (%) | ≤0. 1 |
Contact Person: Ms. Julie
Tel: +86-13537275098
Fax: 86-769-82696808