Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | MC |
| Model Number: | MC-PU70A/B |
| Minimum Order Quantity: | 240kg |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 20kg per drum |
| Delivery Time: | 3-5 working days after payment |
| Payment Terms: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 4000kg per day |
| Product Name: | Polyurethane Mold Rubber | Color: | Clear Yellow |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 70 Shore A | Viscosity: | 1500-2000 Cps |
| Mix Ratio: | 1:1 | Gel Time: | 20-30 Mins |
| Curing Time: | 24 Hours | Applications: | Making Molds For Concrete Stamp |
| Shelf Life: | 6 Months | ||
| Highlight: | 70 Shore A polyurethane liquid rubber,1:1 mix ratio polyurethane rubber,polyurethane liquid rubber for concrete stamps |
||
| Component A - MC-PU70A | ||
|---|---|---|
| Appearance | Colorless or light yellow transparent liquid | |
| Viscosity (30℃) mPa·s | 2500±300 | |
| Component B - MC-PU70B | ||
| Appearance | Light yellow liquid | |
| Viscosity (30℃) mPa·s | 560±200 | |
| Mixed Properties | ||
| Ratio A:B (mass ratio) | 1:1 | |
| Operation temperature (℃) | 25-40 | |
| Gel time (30℃) (min) | 20-30 (variable) | |
| Hardness (Shore A) | 70±3 | |
| Tensile strength (MPa) | 8-11 | |
| Elongation at break (%) | 250-350 | |
| Tear strength (kN/m) | 26-30 | |
| Rebound (%) | 30-35 | |
| Specific gravity (25℃) (g/cm³) | 1.18 | |
Contact Person: Ms. Julie
Tel: +86-13537275098
Fax: 86-769-82696808