Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | MC Silicone |
| Certification: | SGS,REACH |
| Model Number: | MCSIL-2030 |
| Minimum Order Quantity: | 120kg |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 5kg, 10kg, 20kg, 200kg/ drum |
| Delivery Time: | 5-8 work days |
| Payment Terms: | L/C, T/T, Western Union, Western Union,Paypal |
| Supply Ability: | 4000 per day |
| Model NO.: | MCSIL-2030 | Mixing Ratio: | 100:2 |
|---|---|---|---|
| Working Time: | 30-40 Mins | Curing Time: | 4~6 Hrs |
| Hardness: | 30 Shore A | Elongation: | 480% |
| Highlight: | Concrete Molds Liquid Silicone Rubber,4-6 Hrs Curing Liquid Silicone Rubber |
||
| 1- Silicone Rubber has an exceptional fluidity and good operability. |
| 2- Silicone Rubber has good Temperature and deformation resistance as well as low shrinkage. |
| 3- Silicone Rubber has High duplication times. |
MCSIL2015 |
white | 15 shore A | small and detailed mold | pouring way | for PU, resin, concrete, plaster, cement stone, gypsum decorations, statue mold, architecture decorative items, etc. |
| MCSIL2020 | white | 20 shore A | small or middle sized | ||
| MCSIL2025 | white/translucent | 25 shore A | middle sized | ||
| MCSIL2030 | white | 28-30 shore A | big size mold | ||
| MCSIL2024 | white/translucent | 24 shore A | small or middle sized | ||
| MCSIL2028 | white | 27-28 shore A | middle sized or big mold | pouring/brush | |
| MCSIL2038 | white | 35-38 shore A | large mold | pouring way | |
| MCSIL-L20 | white | 18-20 shore A | small or middle sized | ||
| MCSIL-L30 | white | 28-30 shore A | big size mold |
| Part A base silicone | 25kg/drum or 200kg/drum |
| Part B CA30 Curing Agent | 800g/bottle |
Contact Person: Ms. Julie
Tel: +86-13537275098
Fax: 86-769-82696808