Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | MC silicone |
| Certification: | SGS,REACH |
| Model Number: | MCSIL-H25 |
| Minimum Order Quantity: | 120 kg |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 5kg; 10kg; 20kg; 200kg/ drum |
| Delivery Time: | 5-10 working days after payment |
| Payment Terms: | L/C, T/T, Western Union, ,paypal |
| Supply Ability: | 4000kg/day |
| Color: | Off-white | Mixing Ratio: | 100:2 |
|---|---|---|---|
| Hardness: | 27-28 Shore A | Tear Strength: | 30 N/mm |
| Tensile Strength: | 4.5 Mpa | Shrinkage: | ≤0.3% |
| Working Time: | 30~40 Minutes | Curing Time: | 4~6 Hrs |
| Highlight: | Plaster Decoration Molding Silicone Rubber,Plaster Decoration Molding Liquid Silicone Rubber |
||
Contact Person: Ms. Julie
Tel: +86-13537275098
Fax: 86-769-82696808