Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MC silicone |
| Certification: | MSDS , SGS, Reach |
| Model Number: | MCPLA-L30A/B |
| Minimum Order Quantity: | 200kg |
|---|---|
| Price: | $8.65- $9.55 |
| Packaging Details: | 5kg, 20kg/drum, 25kg/drum or 200kg/drum |
| Delivery Time: | 5-10 working days |
| Payment Terms: | L/C, , T/T, Western Union, PayPal , , |
| Highlight: | 30 Shore A Liquid Silicone Rubber,Gypsum Liquid Silicone Rubber,Plaster Liquid Silicone Rubber |
||
|---|---|---|---|
DESCRIPTION
RTV silicone rubber is a two component 1:1 elastomeric cross-linking at room temperature. The polymerization can be accelerated by heat (max. 1500 C). The silicone components are delivered as liquids, which once mixed and cured transform into a elastic and resistant material. Polymerization occurs without formation of heat.
echnical Properties
| Item No. | MCPLA-L30A/B | |
| Appearance | Viscous liquid | |
| Color | Translucent | |
| Viscosity ( cps,approx.) | 7000-9000 | |
| Mix ratio (A:B) | 1:1 | |
| Working time(at 25℃ ,minutes) | 30-40 | |
| Curing time(at 25℃,hrs,approx.) | 4-6 | |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 25 | |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 3.8 | |
| Elongation(%) | 580 | |
| Tear Strength(N/mm) | 25 | |
| Linear Shrinkage (%) | 0.1 | |
ADVANTAGES
Custom color
High transparency
Convenient to operate WITH the RTV property
Easy to mix due to the low viscosity (7000~9000Cps)
High duplication WITH high tear and tensile strength
Long shelf life with low shrinkage
Excellent chemical resistance
Can be accelerated for rapid cure
![]()
Processing and Instructions of Addition Cure Silicones
Apply a release agent, Although not usually necessary, a release agent will make demolding easier when casting into most surfaces.
PACKAGE AND STORAGE
Contact Person: Ms. Julie
Tel: +86-13537275098
Fax: 86-769-82696808