Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
Customer First, Dedication, Innovation.
MC Silicone Professional Mould Making & Casting Materials Supplier
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | MC silicone |
| Certification: | SGS,REACH |
| Model Number: | MCPLA-L25 A/B; RTV1025 |
| Minimum Order Quantity: | 120 kg |
|---|---|
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | 20kg;200KG/DRUM |
| Delivery Time: | 3-5 working days after payment |
| Payment Terms: | L/C, T/T, Western Union, ,paypal |
| Supply Ability: | 4000kg per day |
| Goods Description: | Liquid Silicone Rubber | HS Code: | 3910000000 |
|---|---|---|---|
| Color: | Translucent Liquid Silicone Rubber | Mix Ratio: | 1:1 |
| Viscosity: | 7000~9000 Cps | Working Time: | 30~40 Minutes |
| Curing Time: | 4~6 Hours | Hardness: | 25 Shore A |
| Shelf Life: | 12 Months | Certificate: | MSDS,SGS |
| Highlight: | Liquid Platinum Silicone Rubber RTV2,25 Shore A Platinum Silicone Rubber,Jewelry Molds Platinum Cure Silicone Rubber |
||
Liquid Platinum Silicone Rubber RTV2 For Jewelry Molds 25 Shore A
Product description
MCPLA-L25 is a kind of food grade silicone rubber, which is also named addition silicone rubber and platinum silicone rubber.MCPLA-L25 liquid platinum silicone rubber is generally a type of two parts liquid silicone rubber vulcanized under room temperature. The silicone components are delivered as liquids, which once mixed and cured transform into a translucent, elastic and resistant material. Polymerization occurs without formation of heat.
Applications
1. A range of materials can be cast into the cured silicone mold:
Polyurethane, Epoxy resin and other reactive resins
Small pieces of cement,plaster,gypsum,concrete products.
Food like chocolate,fondants,desserts
Wax,candle,soap;
Low melt metal
2. Life casting,casting body parts,prosthetics.
![]()
Processing and Instructions of Addition Cure Silicones
Apply a release agent, Although not usually necessary, a release agent will make demolding easier when casting into most surfaces.
![]()
![]()
Storage and shelf life
MC Silicone MCPLA -L Series should be used within 12 months from the manufacturing date.
1.Store the original packing tightly sealed and at a temperature below 30 degree Celsius.
2.Use the product as soon as the packaging has been opened.
Technical Properties
| Item No. | MCPLA-L25A/B | |
| Appearance | Viscous liquid | |
| Color | Translucent | |
| Viscosity ( cps,approx.) | 7000-9000 | |
| Mix ratio (A:B) | 1:1 | |
| Working time(at 25℃ ,minutes) | 30-40 | |
| Curing time(at 25℃,hrs,approx.) | 4~6 | |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 25 | |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 3.8 | |
| Elongation(%) | 600 | |
| Tear Strength(N/mm) | 16 | |
| Linear Shrinkage (%) | 0.1 |
|
Contact Person: Ms. Julie
Tel: +86-13537275098
Fax: 86-769-82696808